Czas na świecie

Na stronie podany jest czas (godzina, data, dzień tygodnia) w największych stolicach i miastach świata. Znajomość czasu w różnych rejonach świata pomoże w kontaktach z ludźmi nie mieszkającymi w Polsce. Wyobraź sobie taką sytuację: chcesz skontaktować się telefonicznie z rodziny mieszkającą w Nowym Jorku. W Polsce jest godzina 9 rano. Która godzina jest w tym momencie u rodziny? Przecież nie chciałbyś nikogo obudzić swoim telefonem w środku nocy. No właśnie, dlatego lepiej sprawdź na naszej stronie czas w największych stolicach państw oraz miastach świata.
Godziny dla miast na świecie pobierane są z serwera czasu 24timezones.com.

Godzina w wybranych miastach

Jeśli czas dla miasta nie wyświetla się, wówczas odśwież stronę!

Godzina w Warszawie

Warszawa - godzina

Godzina w USA - Nowy Jork

Nowy Jork - godzina

Godzina w Anglii - Londyn

Londyn - godzina

Godzina w Australii - Sydney

Sydney - godzina

Godzina w Rosji - Moskwa

Moskwa - godzina

Godzina w Japonii - Tokio

Tokio - godzina

Sprawdź godzinę w Chinach, Kanadzie, Korei, Meksyku, Dubaju i innych krajach na godzina.info

Godzina w Chinach

Shanghaj - aktualna godzina

Godzina w Kanadzie

Toronto - aktualny czas

Godzina w Korei

Korea Południowa - aktualna godzina

Godzina w Meksyku

Meksyk - aktualna godzina

Godzina w Dubaju

Zjednoczone Emiraty Arabskie - aktualny czas

W obecnych czasach ludzie jednej narodowości mogą mieszkać w krajach oddalonych od siebie o kilka tysięcy kilometrów. Ponadto pomiędzy krajami z różnych części świata dokonywane są transakcje. Istotną w tych kwestiach sprawą jest czas obowiązujący w każdym z tych państw. Ważne jest aby dokonując jakichkolwiek działań, obojętnie czy natury prywatnej czy w stosunkach handlowych, brać pod uwagę aktualną godzinę.

Największa różnica czasu jaka istnieje pomiędzy dwoma miejscami znajdującymi się w miarę niedaleko siebie to 26 godzin. Oznacza to, że w jednym państwie może być na przykład godzina 13:00 dnia 10 grudnia, a w miejscu oddalonym o kilkaset kilometrów w prawo godzina 13:00 dnia 9 grudnia. Ten obszar zmieniający dzień, a pozostawiający tę samą godzinę przebiega częściowo przez południk 180 stopni a po części przez granicę pomiędzy strefami UTC+12:00/+UTC+14:00 a UTC-12:00. Na wschód od granicy doba jest przesunięta do tyłu.

Strefy czasowe uzależnione są od zmian czasu na letni/zimowy. W niektórych krajach stosuje się przesunięcie czasu o godzinę w tył lub w przód, w zależności od półkuli i pory roku aktualnie w nich panującej. Na półkuli północnej czas zmienia się na zimowy pomiędzy wrześniem a październikiem, a na letni w marcu lub kwietniu. Na półkuli południowej czas letni zaczyna obowiązywać we wrześniu lub październiku, a zimowy w okresie od lutego do kwietnia. Jednakże w jednym kraju można dokonać zmiany czasu tylko na części jego terytorium. Tak jest między innymi w Kanadzie. W innych krajach czas jest uniwersalny, nie bierze się w nich pod uwagę panujących aktualnie w tamtych miejscach pór roku. Tak jest na przykład w Japonii, Korei Południowej.

Czas w Europie podzielony jest na 4 strefy czasowe. Najwcześniejsza godzina jest w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Islandii, potem kolejno poruszając się na wschód czas wzrasta kolejno o 1, 2, 3 godziny. Wyłącznie w Stanach zjednoczonych różnica czasu między wschodnią za zachodnią granicą wynosi 6 godzin. Azja z kolei na całej swej szerokości ma 10 godzin różnicy, a Afryka tak Europa – 4 godziny.

© Godzina.info Linki Kontakt