Jak często powtarzasz te słowa : „Gdybym tylko miał więcej czasu!”? Pod względem upływu czasu wszyscy jesteśmy równi — ludzie wpływowi i bogaci wcale nie mogą go zatrzymać lub spowolnić, tak samo jak prości i biedni. Poza tym ani bogaci, ani biedni nie mogą go pomnożyć. Ponieważ czas mija bezpowrotnie należy dobrze go wykorzystywać. Jak to robić?
Bądź zorganizowany
Ustal priorytety. Sporządź listę zadań, które są ważne lub pilne albo takie i takie. Pamiętaj przy tym, że to, co jest ważne — na przykład zrobienie zakupów na obiad — niekoniecznie musi być pilne. A to, co może wydawać się pilne — na przykład zdążenie na ulubiony program telewizyjny — niekoniecznie musi być ważne.
Najpierw pomyśl. Zaplanuj, tak by wykorzystać czas jak najefektywniej. Przełóż nieistotne zajęcia albo zupełnie z nich zrezygnuj, bo tylko ograbią cię z czasu i energii. Jeżeli został ci czas, ponieważ skończyłeś coś szybciej, to co stoi na przeszkodzie, byś zajął się czymś zaplanowanym na później. Gdy myślisz zawczasu, zwiększasz swoją produktywność.
Uprość swoje życie. Naucz się mówić „nie” rzeczom mało ważnym albo takim, które niepotrzebnie zabierają czas. Zbyt dużo zajęć lub spotkań może wywoływać nadmierny stres i pozbawiać radości.
Unikaj złodziei czasu
Zwlekanie oraz niezdecydowanie Odkładanie wszystkiego na później ograbia z czasu i zmniejsza efektywność. Nie podjęlibyśmy żadnej decyzji, gdybyśmy czekali na rozwianie wszelkich wątpliwości, gdybyśmy chcieli najpierw poznać każdy szczegół. Rzecz jasna ważne decyzje wymagają wcześniejszego zebrania informacji i przemyślenia sprawy. Ale rzeczywistość jest taka, że dokonując jakiegoś wyboru, często nie potrafimy wszystkiego przewidzieć.
Perfekcjonizm. Przykładanie się do wykonywanych zadań jest godne pochwały! Czasami jednak możesz postawić sobie poprzeczkę zbyt wysoko, co doprowadzi do rozczarowania, a nawet porażki. Niekiedy nie warto przykładać wagi do drobiazgów i szczegółów.
Zachowuj równowagę
Równowaga między pracą a wypoczynkiem. Pracoholicy często nie korzystają z owoców swojej pracy, bo po prostu nie starcza im na to czasu i energii. Z drugiej strony leniwi trwonią cenny czas. Najlepsze jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem – można ciężko pracować, ale też trzeba umieć cieszyć się wynikami swej pracy.
Nie oszczędzaj na śnie. Większość dorosłych potrzebuje ośmiu godzin snu, żeby w pełni wypocząć pod względem fizycznym, emocjonalnym i umysłowym. Mając to na uwadze, trzeba się dobrze wysypiać, ponieważ sprzyja to koncentracji, polepsza pamięć i tym samym przyśpiesza naukę. Z kolei brak snu utrudnia przyswajanie wiedzy oraz jest przyczyną wypadków, błędów i poirytowania.
Powstrzymaj zachcianki. Naucz się trzymać swoje pragnienia na wodzy, zwłaszcza te nierealistyczne lub niemożliwe do zaspokojenia. Dlatego nie daj się zwieść chwytliwym reklamom ani nie ulegaj pokusie zaciągania łatwo dostępnych kredytów.
„Tak naprawdę nie płacisz za rzeczy pieniędzmi. Płacisz swoim czasem” (psycholog Charles Spezzano).
Ile kosztuje twój czas? Zanim kupisz jakąś rzecz, przelicz, ile czasu musiałbyś poświęcić, żeby na nią zarobić, i dopiero wtedy zdecyduj, czy jest tego warta.