Od tysięcy lat ludzie mierzą i określają czas, najpierw za pomocą prostych czasomierzy, a następnie za pomocą zegarów i zegarków.
Zegar słoneczny
Zegar słoneczny został wymyślony prawie 4000 (cztery tysiące) lat temu przez Egipcjan. Taki zegar nosi nazwę gnomon. Wykorzystuje on zasadę cienia: kijek wbity w ziemię rzuca cień, który wędruje, w zależności od położenia słońca.
Zegar wodny
Zegar słoneczny był nieprzydatny w nocy oraz gdy było pochmurno. Rozwiązanie m problemu okazał się zegar wodny. Zegary wodne znano w Egipcie od około 1400 r. p.n.e. Upływ czasu mierzono ubywaniem wody ze zbiornika. Grecy i Rzymianie budowali bardziej złożone czasomierze wodne w postaci cylindra, do którego kapała woda ze zbiornika. Czas mierzono jej poziomem.
Klepsydra
Klepsydry piaskowe zaczęto stosować w średniowieczu; nadal służą w kuchni podczas gotowania jaj. W klepsydrze piasek z górnej części przesypuje się do dolnej w określonym czasie.
Zegary mechaniczne
Pierwsze zegary mechaniczne – wieżowe, wykonano w XIV wieku. Nie miały tarczy ani wskazówek, ale co godzinę wydawały dźwięk. Zegary bijące zaczęto umieszczać w miejscach publicznych dużych miast Europy. Wkrótce też pojawiły się mniejsze zegary na użytek domowy. Czas odmierzał zawieszony w środku, obracający się w obie strony ciężarek. Zegary wahadłowe wynaleziono w XVII w. Były dokładniejsze, ponieważ wahadło pracuje bardzo miarowo. Zegary mechaniczne poruszają się dzięki powoli opadającym ciężarkom lub sprężynom którą trzeba od czasu do czasu nakręcić.
Ciekawostka: Wszelkiego rodzaju zegary wahadłowe nie działają dobrze na statkach, samolotach i innych pojazdach. Ruchy pojazdów zakłócają ruchy wahadła. Marynarze bardzo długo posługiwali się klepsydrą, aby wiedzieć, która jest godzina. Na szczęście w XVII wieku, Huygens wynalazł chronometr, składający się z okrągłego wahacza, który spełniał rolę wahadła, działającego dzięki sprężynie.
Zegarki kieszonkowe
Wyrób zegarków kieszonkowych był możliwy dzięki dokonanemu około 1500 roku wynalazkowi specjalnej sprężynki, która była ciasno zwinięto spiralką. Zegarki ręczne zyskały na popularności około 1900 r., gdy zaczęto je produkować głównie we Francji i w Szwajcarii. Zegarki z tarczami i wskazówkami podającymi czas nazywamy analogowymi.
Zegarki elektroniczne
Pierwsze zegary z napędem elektrycznym powstały w XIX w. Dziś wiele zegarów i zegarków działa na zasadzie drgań naturalnych rezonatora kwarcowego i przeliczaniu ich przez układ elektroniczny na konkretną godzinę. Czas jest wskazywany za pomocą cyfr pojawiających się na wyświetlaczy ciekłokrystalicznym. Źródłem energii jest bateria. Zegarek elektroniczny może mieć wbudowany budzik, stoper i wiele innych przydatnych funkcji.